Okręg Ligi Ochrony Przyrody w Kielcach w związku z problemem spadku liczebności populacji pszczół miodnych w Polsce i w Europie zaprasza wszystkich chętnych do przyłączenia się do akcji pn.: „Pszczoły w mieście”
Miejskie pszczoły to pomysł na rozwijanie i promowanie w naszym regionie miejskiego pszczelarstwa. Chcemy pokazać jak współpracować i działać razem na rzecz ochrony pszczół.
W ramach ww. akcji stawiamy ule w miastach i okolicach podmiejskich, a potem opiekujemy się pszczołami przez cały rok. Z nami mogą Państwo chronić pszczoły dając im nowy dom na dachu, w ogrodzie lub parku przyczyniając się tym samym do rozwoju tego niezwykle pożytecznego gatunku owadów.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z koordynatorem projektu:
Krzysztof Antoszewski
tel. 696087304
Obecność pszczół w mieście sprzyja bioróżnorodności, ocaleniu przed zniknięciem licznych gatunków ptactwa, owadów i roślin, i poprawia stan miejskiej zieleni.
Dodatkowo pragniemy nadmienić, że mikropasieki w centrum miasta możemy spotkać we wszystkich światowych metropoliach, na dachach hoteli, restauracjach, dachach sklepów oraz urzędów. Jest to świetny sposób na produkcję własnego miodu, a tym samym pokazanie, że żyjemy w zgodzie z naturą i ekologią
W Warszawie możemy naliczyć około 400 miejskich uli, w Berlinie ponad
4 000, a w Londynie nawet 5 000. Budowa miejskich pasiek cieszy się ogromnym powodzeniem, sprzyjają temu parki i skwery bogate w różnorodne rośliny miododajne i jednocześnie wolne od zanieczyszczeń i pestycydów. W miastach pszczołom nie grozi zatrucie środkami ochrony roślin, które na terenach wiejskich są stosowane bardzo często i to w bardzo dużych ilościach. Roślinność miejska to różnorodność kwitnących roślin, która jest ogromna i aktywna przez całą wiosnę i lato. Składają się na nią kwitnące drzewa, krzewy i kwiaty ogrodowe, co zapewnia długi pożytek, a różnorodny pyłek i nektar, powoduje że pszczoły są silniejsze i bardziej odporne na choroby.
W związku z powyższym jeżeli chcecie Państwo pomóc pszczołom i dać im miejsce na swoim dachu lub w ogrodzie, a jednocześnie zadbać o wizerunek swojej firmy przyjaznej środowisku to prosimy o kontakt, a my:
– postawimy nasze ule w uzgodnionym miejscu
– Zasiedlimy ule pszczołami,
– Będziemy opiekować się rodzinami pszczelimi przez cały rok, wykonując kontrole, przeglądy, miodobrania i wszystkie potrzebne prace,
– Zaprosimy zainteresowanych na warsztaty, podczas których poznają życie pszczelej rodziny i zajrzą do ula,
Zainteresowanych prosimy o kontakt z koordynatorem projektu:
Krzysztof Antoszewski
tel. 696087304