Wprawdzie zima za oknem i w kalendarzu, ale my myślimy już o wiośnie.
Co żyje w stawie?
Czy żaby i traszki są gadami?
Co to jest herpetologia?, Która z krajowych gatunków żab pobiła rekord wytrzymałości na zanieczyszczenia?, Czy jest na świecie żaba , która potrafi ryczeć jak wół, albo przeżyć
w temperaturze 50 stopni Celcjusza…………?
Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskacie uczestnicząc w niepowtarzalnych zajęciach przyrodniczych poświęconym płazom.
Wiosna to najlepsza pora roku do obserwacji tej grupy zwierząt, które zgodnie ze swoim zegarem biologicznym porzucają zimowe kryjówki i udają się masowo do zbiorników wodnych celem rozrodu.
Któż z nas nie zetknął się z wędrującymi przez jezdnię płazami lub nie spotkał stawku z tysiącami jaj. Są to oczywiście momenty najbardziej widowiskowe i zwracające uwagę, ale warto przyjrzeć się porze godowej i zachowaniom godowym wspomnianych zwierząt, aby zrozumieć ich potrzeby i zarazem zachwycić się pięknem ich samych i specyfikom ich zachowań.
Nasze zajęcia terenowe to świetna okazja, by rozbudzić w dziecku przyrodniczą pasję.
Kontakt z przyrodą, zabawy, obserwacje i eksperymenty rozwijają w dziecku ciekawość świata, zachęcają do stawiania pytań, samodzielnego myślenia i wyciągania wniosków. Dają też solidną dawkę wiedzy, zwłaszcza jeśli przyrodniczą pasję dzielą rodzice i rodzeństwo. Zabawy z przyrodą stymulują nie tylko intelekt dziecka.
Dziecko wychowywane w bliskim kontakcie z przyrodą ma wiele okazji do wzmacniania poczucia własnej wartości – jest małe, a tyle potrafi: obejrzeć piórko pod mikroskopem, wypatrzyć dzięcioła przez lornetkę, z małego żołędzia wyhodować prawdziwy duży dąb!
Poznawanie przyrody uwrażliwia na piękno, daje poczucie ładu, spokoju i harmonii, pomaga radzić sobie ze stresem. No i jest zdrowe – dziecko dużo czasu spędza na powietrzu i nie ma okazji do nudy.
Zapraszamy do udziału