Kielce, ul. Sienkiewicza 68 lop-kielce@tlen.pl (041) 343 14 42

Liga Ochrony Przyrody

GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE PAMIETAJĄ – Dobrowolne wpłaty na budowę pomnika – ławeczki Jerzego Kapuścińskiego

Jerzy KapuścińskiGóry Świętokrzyskie pamiętają!

Liga Ochrony Przyrody w Kielcach apeluje to wszystkich społeczników , którym była bliska postać JERZEGO KAPUSCIŃSKIEGO wieloletniego członka naszego Stowarzyszenia o dobrowolne wpłaty na budowę pomnika – ławeczki Jerzego Kapuścińskiego.

                              Pamięć o Jerzym Kapuścińskim – jednym z największych miłośników województwa świętokrzyskiego na zawsze wpisze się w krajobraz Kadzielni. W czerwcu 2016 roku została rozpoczęta kampania zbiórki środków na wykonanie interaktywnej ławeczki dedykowanej przyrodnikowi i regionaliście, ale przede wszystkim wybitnemu Kielczaninowi.

Wspaniały przewodnik, wielki miłośnik przyrody, przyjaciel osób niepełnosprawnych,                  autor licznych publikacji, Wielki Patron Loży Jerzych, a przede wszystkim niesamowicie pozytywny człowiek oraz działacz. Wyróżniony licznymi odznakami – autorytet dla wielu Kielczan. Zmarł 6 października 2011 roku. W piątą rocznicę jego śmierci z inicjatywy Loży Jerzych i ze wsparciem wielu organizacji oraz osób związanych z regionem, kulturą i sztuką w krajobraz miasta zostanie wpisany pomnik – ławeczka zaprojektowany przez Judytę Marczewską, Dominikę Janicką i Michała Gdaka (Institute of Design Kielce).

Będzie on oczywiście wkomponowany w naturalne środowisko tak, by stanowić całość z przyrodą, a jednocześnie być punktem turystycznym na szlaku ciekawych i wartych uwagi miejsc w Kielcach i województwie świętokrzyskim. Pomnik podobnie jak Kapuściński będzie miał za zadanie rozkrzewiać miłość do regionu i zachwycać swym urokiem łącząc nowoczesność z tradycją i naturą.

Wydarzeniu towarzyszy powstanie Honorowego Komitetu Pamięci Jerzego Kapuścińskiego założonego z inicjatywy Roberta Biernackiego, a liczącego już kilkudziesięciu członków.

Organizatorem całego przedsięwzięcia jest Loża Jerzych.

Partnerami akcji zostali: Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty, Wzgórze Zamkowe  w Kielcach, Institute of Design Kielce, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej                         w Kielcach, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, Liga Ochrony Przyrody Okręg w Kielcach, Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział Świętokrzyski w Kielcach oraz Radio Kielce.

Dobrowolne wpłaty na budowę pomnika – ławeczki Jerzego Kapuścińskiego prosimy kierować na specjalne konto:

Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty                                                                                            

Lanckorona 101                                                                                                                                  

 34 -143 Lanckorona

nr konta: 20 1090 1665 0000 0001 2007 3632                                                                                  

tytuł płatności – Pomnik Jerzego Kapuścińskiego

Strona poświęcona kampanii: www.jerzykapuscinski.pl